Páratlan „teljesítményt” vitt véghez a magyar szakszervezeti mozgalom az elmúlt három évben. A második Orbán-kormány alatt az érdekvédők a megelőző évtizedekhez képest rekordszámú sajtóközleményt adtak ki, de a mai napig egy jelentős sztrájkot nem hirdettek meg vagy vezényeltek le.

Itt állnak előttünk a Nemzeti Dezintegráció Rendszerének azon szereplői, amelyek még a demokratikus ellenzéknél is gyengébb és egyre kevésbé komolyan vehető pozíciót foglalnak el: a szakszervezetek és vezetőik. Az érdemi cselekvést érintő hároméves indiszponáltságra ugyanis már nem elegendő érv az, hogy félelem és szorongás uralkodik a munkahelyeken. Utóbbi érthető és méltányolható indok a dolgozókra, illetve arra nézve, hogy egy már meghirdetett sztrájk miért fullad ki. Azért azonban, hogy meg sem hirdetik ezeket a tiltakozásokat, azon szakszervezeti csúcsvezetők felelősek, akik jelen pozícióikból kívánnak nyugdíjba menni, miközben az alsóbb szintű vezetők a frontvonalon, a munkahelyeken harcolnak. Így lesznek az előbbiek az Orbán-kormány politikájának akaratlanul is „szövetségesei”. Az igazán „osztályárulók” azonban a jobboldali szervezetek.

 

A szakszervezetek ugyanakkor a késő modern társadalmakban is a baloldal legfontosabb szervezetei. Magyarországon a rendszerváltás után a szakszervezeti mozgalom súlya nagymértékben csökkent, ráadásul számos problémával küszködik: nem utolsósorban a csupán nyolcszázalékos szervezettséggel, azzal, hogy kevesebb mint 500 ezer tag tartozik „kötelékébe”. Az Orbán-kormány ennek ellenére indokoltnak látja, hogy megkísérelje ellehetetleníteni és megosztani a szakszervezeteket.

A magyar jobboldal ilyen értelemben vett ellenszenve nem új keletű. A rendszerváltás utáni jobboldali kormányok mindegyike gyengíteni igyekezett a munkavállalói jogokat, a szakszervezetek mozgásterét és a munka világát illető párbeszéd intézményeit.

A rendszerváltás idején az egykori SZOT-vagyont is úgy osztották fel, hogy lehetőleg minél inkább megossza és felaprózza a mozgalmat. A jobboldal törekvéséhez alkalmas szövetségesnek bizonyult az újonnan kialakuló vállalkozói és menedzseri réteg, de ezek természetesen nem voltak érdekeltek abban, hogy hatékony munkavállalói érdekképviselet jöjjön létre. A munkaadók ma teljes mellszélességgel a munkavállalói kiszolgáltatottságot erősítő munka törvénykönyve pártján állnak – e jogszabály szövegezésére egyébként még a korábbi, szocialista kormányok idején került sor.

A jobboldal törekvéseit segítette az is, hogy a politikai baloldalnak a rendszerváltás után szimbiózisban kellett élnie és kormányoznia a szakszervezetek és a munkavállalói jogok iránt nem kimondottan elkötelezett (technokrata) reformszemlélet képviselőivel. Bár a Horn Gyula vezette MSZP-ben jelen voltak a baloldali szakszervezetek vezetői, ez korántsem eredményezte azt, hogy az akkori kormányzat szakszervezetbarát politikát folytatott volna. Ezt jól szemlélteti, hogy az 1998-as választások előtt éppen a szocialisták számolták fel a szakszervezetek által is vezetett társadalombiztosítási önkormányzatok munkavállalói oldalának közvetlen választópolgárok általi választását, ami csökkentette a szakszervezetek legitimitását és önállóságát.

A politikai baloldal legerősebb pártjának igazából sohasem volt stratégiai kérdés a szakszervezeti mozgalom jövője, és máig sem ismerte fel ennek jelentőségét akár saját jövője, akár a rajta túlmutató baloldal szempontjából. Mindezek miatt mára jelentős a szakadék a társadalmi és a politikai baloldal között. E folyamatnak döntő szerepe volt az MSZP 2010-es vereségében, és egy esetleges 2014-es (újabb) kudarcban is az lesz.

A szakszervezetek teljes felszámolása azonban nem célja sem a munkaadói, sem a jobboldalnak. A legyengített és megosztott érdekvédők ugyanis sokkal inkább megfelelnek az előbbiek politikai és gazdasági érdekeinek, mint ha egyáltalán nem lennének: erre szemléletesen mutat rá az új munka törvénykönyve kapcsán a kormány által kizsarolt „megállapodás” aláírása a három versenyszférában érdekelt szakszervezeti konföderáció részéről 2011 decemberében.

A jobboldal az elmúlt húsz évben jelentős hálózatot épített ki. Történelmi egyházak, számos helyi és országos civil szervezet, jelentős médiabirodalom és gazdasági háttér áll a kormánypártok mögött, amelyek napjainkra egy nagy szerves egésszé forrtak össze, jelentős társadalmi bázist teremtve a politikai jobboldalnak, amelynek szüksége van szavazóbázisra a „munkásrétegek” körében is. Ezért nem helyezkedik nyíltan szembe a szakszervezetekkel, sőt felmutatja a párbeszéd látszatát is. Nem véletlen, hogy a jobboldal a rendszerváltás óta igyekszik befolyása alá vonni számos ágazati szakszervezetet és konföderációt. A rendszerváltáskor a Munkástanácsok mint keresztény-szociális szellemű szakszervezet éppen az akkori jobboldal támogatására alakult, de nem sikerült jelentős méretű erővé válnia. A Gaskó István vezette Liga Szakszervezetek a rendszerváltáskor még leginkább az akkori SZDSZ-szel ápolt jó kapcsolatokat, mára azonban meglehetős egyértelműséggel a Fidesz szövetségesévé vált. A kormány idén nyáron hagyta jóvá azt a Támop-pályázatot, amely 1,6 milliárd forint támogatást nyújtott a Ligának és partnereinek, ezzel erősítve meg a szövetség helyzetét a többi konföderációval szemben, akár ágazati szakszervezetek kivásárlása által is. Az Orbán-kormány ezzel kívánja egyesíteni a magyar szakszervezeti mozgalmat egy általa ellenőrzött és alaposan besárgított konglomerátum formájában. A folyamatok sok esetben a Liga berkein belül is megütközést keltenek, többen emiatt már el is hagyták a szervezetet.

A szakszervezetek eddig sem okoztak nagyobb fejfájást a kormánynak, a jelek szerint azonban az Orbán-kabinet semmit sem bíz a véletlenre. Az elmúlt években a szélsőjobboldal is igyekezett pozíciókat szerezni a szakszervezeti mozgalmon belül, elsősorban a rendvédelem területén. A törekvések nem annyira a munkavállalók megszólításáról szólnak, sokkal inkább a rendvédelmi szervezetekbe való beépülésről.

E folyamatok is erősen hozzájárultak ahhoz, hogy az inkább baloldali értékrendet valló szakszervezeti konföderációk (MSZOSZ, SZEF, Autonómok) egyesülési tárgyalásokba kezdtek, hiszen másképpen nem tudják állni a versenyt a kormánnyal kollaboráló szakszervezetekkel szemben. A törekvés egyáltalán nem új keletű, már az első Orbán-kormány idején zajlottak hasonló tárgyalások a konföderációk között. A szakszervezeti egység megteremtése pedig már az 1990-es évek óta szükséges lenne. A most elinduló egyesülési folyamat ebből a szempontból pozitív – bár sok szempontból megkésett – fordulatnak tekinthető.

Minden gyengeségük és hiányosságuk ellenére a magyar szakszervezetek még mindig a civil társadalom egyik nagyon jelentős tényezői (lehetnének). Ők vannak jelen a munkahelyeken, a polgár életének egyik legfontosabb terében, ez pedig még ma is fokozott jelentőséggel ruházza fel őket. Ha viszont a szakszervezeti vezetők nem alkalmazzák a sztrájkot a dolgozói kultúra részeként, azzal csak a munkavállalóknak ártanak, és a kormány malmára hajtják a vizet. Ha a szakszervezeti felső vezetés nem vállal nyílt konfrontációt, ha több idő megy el tele vízióstúdiókba járkálással és „copy-paste” sajtóközlemények írásával, azzal csak az agónia folytatódik. A demokrácia hálójának újraszövése ugyanis nem képzelhető el hatékony munkavállalói érdekképviselet és így megfelelően működő szakszervezetek nélkül. Sajnálatos, hogy ezt az összefüggést ma a demokrácia leépítői és a szakszervezeti mozgalom megosztói sokkal jobban értik, mint a demokrácia hívei.

 Forrás: Népszabadság

A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk.
További információk

Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT)
1146 Budapest, Thököly út 58-60.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Tel/Fax: (1) 473-14-29

Sajtókapcsolat: Kiss Balázs
Telefon: +3620-666-3539
Email: sajtó@eszt.hu

Thursday the 25th. . Hostgator coupons adatments, adat visszallts, adathelyrellts, letrlt, formzott, particionlt, pen drive, bit byte bjt kilobjt kilobyte megabjt megabyte gigabjt gigabyte terabjt terabyte terrabjt terrabyte lemez lemezek backup copy bad sector szmtgp szerviz, szmtgp javts, pc javts otthonban, pc szerviz otthonban,  pc szerels otthonban, szmtgp javts otthonban, szmtgp szerviz otthonban, szmtgp szerels otthonban, laptop javts, laptop szerviz, laptop szerels otthonban szmtgp szerviz, szmtgp javts, pc javts otthonban, pc szerviz otthonban,  pc szerels otthonban, szmtgp javts otthonban, szmtgp szerviz otthonban, szmtgp szerels otthonban, laptop javts, laptop szerviz, laptop szerels otthonban