Nyomtatás
Részletek: | Megjelent: 2014. június 17.

Próbaidő kikötése esetén nemcsak a határozatlan, de a határozott idejű munkaviszonyt is meg lehet szüntetni azonnali hatállyal és indokolás nélkül. Ez akkor is igaz, ha a határozott idejű munkaviszony időtartama azonos a próbaidő időtartamával (azaz maximum 3 hónapra jött létre a munkaviszony). Nem mindegy mi szerepel a felmondásban és az sem, hogy milyen formában adja ki ezt a kezéből a munkaadó. Egyetlen apró baki és könnyen megütheti a bokáját a figyelmetlen munkáltató. Összeszedtünk 7 lényeges szabályt, amit be kell tartania!

 

1. Írásban! Az azonnali hatályú megszüntetést írásba kell foglalni, a nyilatkozatból világosan ki kell derülnie a munkaviszony megszüntetésére irányuló akaratnak, és annak azonnali hatállyal való megszüntetésének.

2. Jogorvoslati kioktatás A nyilatkozatnak jogorvoslati kioktatást is kell tartalmaznia a munkavállaló részére. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy tudatni kell a munkavállalóval, hogy 30 napon belül bírósághoz fordulhat, ha nem ért egyet a felmondásával (Itt talál egy letölthető szerződésmintát ehhez.)

3. Ne indokoljunk! Fontos további szabály, hogy az azonnali hatályú megszüntetésről szóló nyilatkozatot nem kell megindokolni. Ha azonban tartalmaz indoklást, akkor azért a nyilatkozó fél helytállni köteles. Igen nagy baki lehet a munkáltató részéről, hogyha az azonnali hatályú megszüntetést megindokolja, azonban később a munkaügyi bíróságon nem tudja bizonyítani az indokok valóságát és okszerűségét.

4. Nem érvényes az általános szabály A próbaidő időtartama alatt történő munkaviszony megszüntetésére a felmondási tilalmak, a felmondási időre, a felmentési időre, valamint a végkielégítésre vonatkozó szabályok nem érvényesülnek.

5. Személyesen Szigorú előírás viszont az, hogy az írásbeli nyilatkozat akkor tekinthető közöltnek, ha azt az érdekeltnek vagy az átvételre jogosult személynek adják át. A közlés akkor is hatályos, ha az átvételt az érdekelt megtagadja vagy szándékosan megakadályozza, erről jegyzőkönyvet kell felvenni – hangsúlyozza dr. Hajdú-Dudás Mária munkajogász. (Itt talál egy letölthető mintajegyzőkönyvet.)

6. Figyeljünk az időre! Amennyiben a munkáltató az azonnali hatályú megszüntetésről szóló nyilatkozatot csak a próbaidő lejártát követően közli a másik féllel, a nyilatkozat jogellenes.  (Ugyanez vonatkozik egyébként a munkavállalóra is). A jognyilatkozatot, húzza alá a munkajogász, tehát a próbaidő tartama alatt át kell adni a másik félnek, azaz postai kézbesítés esetén a küldeményt a próbaidő alatt át is kell vetetni a munkavállalóval. Erre jó lehet például a tértivevényes megoldás.

7. Fizetés 5 nap alatt Törvényi előírás, hogy a munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Összességében a legfontosabb, hogy a munkaadó a felmondását ne indokolja, egyszerűen csak közölje vele, hogy úgy döntött, hogy próbaidő alatt azonnali hatállyal megszünteti a jogviszonyát. Ezzel a lehetőséggel, (indokolás nélküli megszüntetés), csak a próbaidő alatt élhet. Ezt követően vetesse át vele a megszüntetőt úgy, hogy maradjon neki egy a munkavállaló által aláírt példány). Amennyiben nem veszi át, írja alá és tanúztassa le a jegyzőkönyvet és postázza az ex-alkalmazott lakcímére az iratokat.

 Forrás: Piac@Profit